Dejiny

Významní ľudia minulosti

George Washington

bol prvým americkým prezidentom. Svoju kariéru začal v roku 1775, keď sa stal veliteľom kontinentálnych vojsk. Dlho používal zdržovací štýl boja, ale keď bola britská armáda viazaná Francúzskom, Španielskom a Holandskom, zvíťazil v niekoľkých bitkách. Na konci americkej revolúcie roku 1783 podpísal s Britániou dohodu o mieri ako víťaz. Po skončení vojny sa uchýlil do súkromia. Po niekoľkých rokoch sa však stal predsedom ústavodárneho zhromaždenia vo Philadelphii. V roku 1789 ho zvolili za prvého prezidenta USA a roku 1793 ho zvolili druhýkrát. Ale pre spory o vedenie zahraničnej politiky sa úradu v roku 1797 vzdal. V roku 1798 sa na žiadosť nového amerického prezidenta Johna Adamsa opäť stal vrchným veliteľom americkej armády. Po niekoľkých mesiacoch 14. decembra 1799 vo Virgínii zomrel.

Abraham Lincoln

Keď Abrahám Lincoln kandidoval do parlamentu, prvý pokus mu nevyšiel podľa jeho očakávania. Vo svojom volebnom programe chcel poukázať na služby bánk v USA, zavedenie mýta, ako aj na zlepšenie verejných inštitúcií, čím jasne naznačil, že jeho náklonnosť smeruje k priemyselnému severu. Svoje miesto v parlamente si udržal do roku 1840. Keďže politici mali v tej dobe podobný plat ako ostatní ľudia, Abraham Lincoln odišiel z parlamentu a našiel si rôzne iné zamestnania ako napríklad zememerač, pomocník v obchode, poštový úradník a iné. Popri tom sa zaoberal štúdiom práv a pozorne sledoval politické dianie v krajine. Neskôr sa stal vodcom severanov v Illinoise. V roku 1846 kandidoval Lincoln vo voľbách do Kongresu USA. Otázka otroctva sa v roku 1860 stala témou volebného boja a neskôr v roku 1861 vyvrcholila do občianskej vojny. Proti Lincolnovi sa postavilo so zbraňou v ruke až 7 štátov, ktoré vystúpili z Únie. Táto vojna je tiež známa ako vojna "severu proti juhu". Počas vojny sa Lincoln stal vodcom severu. Občianska vojna sa roku 1865 skončila porážkou juhu. Abraham Lincoln donútil južanov podpísať dohodu o mieri a o oslobodení černochov z otroctva. Už v tej dobe bol prezidentom od roku 1861. Druhýkrát ho zvolili 4. marca 1865. Vtedy sa volieb po prvýkrát zúčastnila aj černošská populácia. Abraham Lincoln zomrel 14. apríla 5 dní po skončení vojny vo washingtonskom divadle, kde ho jeden z hercov o 22. hodine a 15. minúte zastrelil.

Martin Luther King

Martin Luther King, vyštudovaný filozof a teológ, bol od roku 1953 pastorom v baptistickom kostole v meste Montgomery v Alabame. Veril, že organizované nenásilné protesty proti rasistickému systému južanskej odlišnosti - známej ako zákony Jima Crowa - za volebné práva černošskej menšiny povedú k obsiahlej informovanosti prostredníctvom médií. V roku 1957 sa King podieľal na založení skupiny Southern Christian Leadership Conference (SCLC), ktorej úlohou bolo riadiť černošské kresťanské skupiny pri spomínaných protestoch. Všetky protesty mali viesť k tomu, aby černosi získali občianske práva. King viedol túto skupinu až do svojej smrti. Členmi SCLC boli predovšetkým obyvatelia  černošskej komunity. King organizoval a viedol protestné pochody čiernych obyvateľov za právo voliť, právo na prácu, za ukončenie posudzovania podľa farby pleti a ďalšie základné občianske práva. Väčšinu z týchto zákonov vložili do právneho poriadku Spojených štátov o občianskych právach v roku 1964 a roku 1965. King, podľa Nobelovej nadácie, ktorá mu v roku 1964 udelila Nobelovu cenu za mier, v rokoch 1957 - 1968 precestoval viac ako šesť miliónov míľ a predniesol asi 2500 prejavov, viedol početné protestné pochody a bol viac ako 20-krát zatknutý. Cenu dostal rok po proteste vo Washingtone, kde zhromaždil 250 000 ľudí. Martin Luther King bol 4. apríla roku 1968 v meste Memphis v štáte Tennessee zavraždený najatým vrahom, ktorý ho zabil ostreľovačskou puškou.