kniha

Prečo mám rád slovenčinu? Prečo mám rád Slovensko?

Na našej Zemi je veľmi veľa rôznych krajín, kultúr. No práve v srdci Európy leží mne najbližšia. Slovensko je vlasť, ktorá ponúka mnohé krásy prírody, v ktorej lone leží napríklad Malá a Veľká Fatra, Nízke a Vysoké Tatry. Tieto vrchy sú nádherné svojou mohutnosťou, pestrosťou a výškou. Cez ne, ale aj cez mnohé iné vedú nádherné cestičky a potôčiky. A však v tejto prenádhernej krajine ležia aj malebné dediny a mestá, ktoré sa môžu pýšiť nádhernými pamiatkami a históriou. Aj Zvolen môže byť hrdý na Zvolenský zámok, Pustý hrad, ale aj na nádhernú atmosféru vládnucu celým jeho okolím. Naše malebné mestečko obklopuje mnoho lesov, na ktoré sú pyšný nielen Zvolenčania, ale chodia sa k nám pozerať aj mnohí turisti z okolia i zahraničia. V okolí tohto mesta leží aj krásne miesto menom Kráľová. Naokolo sú tu lesy, po ktorých keď sa prechádzate, počujete spev vtákov a cítite vôňu stromov. Z tohto miesta pochádzam aj ja. Nehanbím sa za to, pretože viem, že ľudia, ktorí tu žijú sú hrdí na svoju vlasť – Slovensko. Mali by sme byť všetci pyšní, pretože je to naša vlasť a patrí len nám Slovákom. Preto keď si kladieme otázku „Prečo mám rád Slovensko?, odpoveď nevychádza z našich úst, ale z lona tejto prírody.

Martina Jančiarová 6.A

Slovensko

Slovensko je moja vlasť,
prírodu má plnú krás.
Potoky a bystriny,
mestečká a dediny.

Otvorené mám všetky vrátka,
býva mi tu kamarátka,
kde mám celú rodinku,
ocka, sestru, maminku.

Každý Slovák dobre vie,
že Slovensko krásne je.

Veronika Nemogová 5.A

Prečo mám rada Slovensko?

Slovensko je moja rodná zem,
tu prežiť celý svoj život chcem.
Nie jeden dôvod na to mám.
Napríklad, že ju rada mám.

Ďalším je jej krásna krajina,
kde žije mi celá rodina.
Krajina plná hôr a riek,
žiadnej krajšej pre mňa niet.

Pamiatky, hrady, história,
bohaté lesy, rieky a polia.
Údolia zaliate horúcim slnkom,
voláme našim krásnym Slovenskom.

Klaudia Vojtková 6.A