oh

Športové okienko

Športovci zo Slovenska na olympijských hrách

V tejto rubrike sa budeme venovať prehľadu slovenských olympionikov, ktorí získali na OH niektorú z medailí. Územie dnešnej Slovenskej republiky patrilo najprv do Rakúsko - Uhorska a potom do Československa. To nám sťažuje presné zaradenie viacerých športovcov z minulosti. Preto budeme hovoriť o olympionikoch slovenského pôvodu, alebo narodených na území dnešného Slovenska.

Účasť našich športovcov na OH rozdelíme podľa rokov :

1896 - 1912 - éra Uhorska
1919 - 1936 - éra medzivojnovej ČSR
1939 - 1945 - éra Slovenského štátu
1945 - 1992 - éra spoločného štátu Čechov a Slovákov
1993 - éra Slovenskej republiky

sarajevo

ZOH 1984 Sarajevo

Boli to prvé hry pod vedením jedného z najvýznamnejších predsedov Medzinárodného olympijského výboru - Juana Antonia Samarancha.
Tieto hry zaznamenali najvyšší počet účastníkov - celkovo to bolo 49 štátov. Egypt, Monako, Portoriko, Senegal a Panenské ostrovy debutovali na týchto hrách. Beh na lyžiach bol doplnený o ženskú disciplínu na vzdialenosť 20 km. Ukážkovým športom bolo zjazdové lyžovanie telesne postihnutých.
Pre reprezentáciu ČSSR to boli historicky najúspešnejšie zimné hry, keď sa nám podarilo získať až 6 medailí - 2 strieborné a 4 bronzové.
Vo výprave bolo 50 športovcov z toho 15 Slovákov. Gabriela Svobodová-Sekajová bola členka striebornej štafety na 4x5km, hokejisti Igor Liba, Vincent Lukáč, Dárius Rusnák a Dušan Pašek členmi strieborného tímu, krasokorčuliar Jozef Sabovčík získal bronz.

sabovcik
Jozef Sabovčík

sekajova
Gabriela Svobodová-Sekajová

hokejisti

calgary

ZOH 1988 Calgary

Čo olympiáda, to nový rekord. Aspoň, čo sa počtu zúčastnených krajín týka. 57 štátov dovtedy ešte žiadna zimná olympiáda neprivítala. Nováčikmi boli Fidži,  Guatemala, Holandské Antily, či Jamajka (tí poslali bobistov, čo bolo považované za veľkú senzáciu, dokonca sa dočkali aj filmového spracovania - Kokosi na snehu). Olympijský debut mala disciplína patriaca pod alpské lyžovanie - Super G, a to rovnako u mužov, ako aj u žien.
V našej výprave bolo 14 Slovákov. Najlepší výsledok dosiahol zjazdár Peter Jurko – piaty v kombinácii a Lucia Medzihradská – šiesta v lyžiarskej kombinácii.

Peter Jurko
Lucia Medzihradská

albertvile

ZOH 1992 Albertville

Po tretíkrát sa konali zimné hry vo Francúzsku. Tieto hry mali viaceré špecifiká. Bolo to naposledy, čo sa v rovnakom roku konali zimné a letné olympijské hry. Tým bol porušený štvorročný cyklus a nasledujúce hry v nórskom Lillehammeri sa tak konali už v roku 1994. Zároveň to boli posledné hry, kde súťažili českí a slovenskí športovci spoločne. Novinkou týchto hier boli preteky v short tracku (rýchlokorčuľovanie na krátkej dráhe) a akrobatické lyžovanie (konkrétne akrobatický zjazd - tzv. moguls). Biatlon už nebol len mužským športom. Konečne mohli bojovať o medaily v tomto športe aj ženy.
Hier sa zúčastnilo 14 Slovákov. Bronzové medaily získalo družstvo skokanov na lyžiach, vedené slovenským trénerom Jánom Tánczošom, a hokejisti ( Igor Liba, Peter Veselovský a Jaromír Dragan). Ľubomíra Balážová a Alžbeta Havrančíková boli členkami šiestej štafety bežkýň a Jozef Kovařík členom šiesteho družstva združenárov

havrančíková
Alžbeta Havrančíková