oh

Športové okienko

Športovci zo Slovenska na olympijských hrách

V tejto rubrike sa budeme venovať prehľadu slovenských olympionikov, ktorí získali na OH niektorú z medailí. Územie dnešnej Slovenskej republiky patrilo najprv do Rakúsko - Uhorska a potom do Československa. To nám sťažuje presné zaradenie viacerých športovcov z minulosti. Preto budeme hovoriť o olympionikoch slovenského pôvodu, alebo narodených na území dnešného Slovenska.

Účasť našich športovcov na OH rozdelíme podľa rokov :

1896 - 1912 - éra Uhorska
1919 - 1936 - éra medzivojnovej ČSR
1939 - 1945 - éra Slovenského štátu
1945 - 1992 - éra spoločného štátu Čechov a Slovákov
1993 - éra Slovenskej republiky

losangeles

LOH 1984 Los Angeles

Ako odpoveď na bojkot mnohých vyspelých krajín, ktoré odmietli účasť na Hrách v Moskve 1980, tentoraz odignorovalo olympiádu 14 krajín východného bloku vrátane Československa.  Viacerí výborní slovenskí športovci stratili krátkozrakým rozhodnutím politikov šancu na dobré umiestnenie na olympiáde. Azda najvypuklejším príkladom bol diskár Imrich Bugár, v olympijskom roku 1984 absolvoval 24 pretekov na najvyššej úrovni a 16 z nich vyhral. Priemer jeho výkonov dosiahol v spomínanom roku vyše 67 metrov, v tomto parametri bol jasne najlepší na svete. Dvakrát dokonca v roku 1984 prekonal hranicu snov - sedemdesiat metrov. V Los Angeles bral zlato Rolf Danneberg (NSR) za výkon 66,60 m. Bugár by bol v jeho vtedajšej forme určite jedným z vážnych kandidátov na medailu. Rozhodnutie politikov ublížilo mnohým športovcom.

bugar

soul

LOH 1988 Soul

V našej výprave bolo 24 Slovákov. Dve z troch víťazstiev boli dielom slovenských športovcov. Strieborný z MS 1983 a 1987 Jozef Pribilinec vyhral chôdzu na 20 km. Druhou zlatou medailou prispel Miloslav Mečíř finálovým víťazstvom v tenisovej dvojhre. Ďalšiu medailu - bronzovú vybojoval Jozef Lohyňa v zápasení vo voľnom štýle do 82 kg. K medailám boli blízko aj ďalší Slováci. Ján Kermiet v streľbe na bežiaci terč skončil štvrtý. Hádzanárkam, ktorých v tíme bolo 11 Sloveniek, chýbal na postup do semifinále jeden gól.

pribilinec
Jozef Pribilinec

mecir
Miloslav Mečíř

lohyna
Jozef Lohyňa

barcelona

LOH 1992 Barcelona

Česká a Slovenská federatívna republika - pod týmto názvom sa na olympiáde zúčastnilo 211 športovcov. Slovenských športovcov bolo viac ako kedykoľvek predtým - 68. V družstve basketbalistiek mali prevahu Slovenky a vodnopólový tím tvorili len Slováci. Napriek veľkému počtu sa naši olympionici nepodieľali na zisku žiadnej zo siedmych medailí. Najbližšie k cennému kovu mali členovia štvorkajaku na 1000m ( Róbert Erban, Juraj Kandár, Attila Szabó, Jozef Turza ). Podbne skončil aj rýchlostný kanoista Slavomír Kňazovický v C1 na 500m. Bronzový voľnoštýliar zo Soulu Jozef Lohyňa vo svojej kategórii do 82kg skončil na piatom mieste.