sova

5 vecí,ktoré by ste mali vedieť o .....ľudskom tele

1.

Náš mozog v skutočnosti neodpočíva nikdy! Aj v hlbokom spánku pracuje na plné obrátky. Niektorí ľudia tvrdia, že nikdy nesnívajú, ale mýlia sa. Všetci snívame. V spánku mozog premýšľa o udalostiach, ktoré sme zažili. a tak ich spracováva. Mozog počas spánku dokonca trénuje všetko, čo sa človek musí naučiť. Vlastné učenie sa totiž odohráva až v hlbokom spánku. Pritom mozog prenáša naučené informácie do inej, takzvanej dlhodobej pamäti. V spánku mozog okrem toho rieši aj problémy. A čo to znamená pre školákov a študentov? Večer si treba krátko zopakovať učivo a potom sa ponoriť už len do dobrého a hlbokého spánku. A jednotka je istá!.

2.

Keď sa smeješ, pohybuje sa množstvo svalov. Len na tvári sa na smiechu podieľa 17 svalov, na celom tele je to dokonca 80. Dýchaš omnoho rýchlejšie než obvykle. Vzduch, ktorý vdychuješ, má rýchlosť 100 kilometrov za hodinu. Deti sa smejú častejšie než dospelí, približne 400-krát za deň. Dospelí sa zasmejú priemerne asi len 20-krát za deň – aké nezdravé! Keď sa smeješ, vzniká v tvojej krvi oveľa viac rôznych protilátok než inokedy. Telo je lepšie chránené pred vírusmi

3.

V spánku sa telo uvoľní a všetky svaly úplne ochabnú. Aj v jazyku a v podnebí sú svaly, ktoré potrebujeme pri rozprávaní a prehĺtaní. V spánku uvoľnený jazyk skĺzne dozadu do nosohltana, a tak prekáža pri dýchaní. Nepríjemné chrápanie vzniká, keď pri pravidelnom výdychu tlačí vzduch na ochabnuté podnebie a jazyk, a tým ich rozkmitá. Kto v noci silno chrápe, cíti sa ráno menej odpočinutý.

4.

Kýchaniu sa dá len ťažko zabrániť. Je to reflex, mimovoľná reakcia organizmu na podráždenie. Zrnká prachu alebo malé nečistoty môžu vyvolať záchvat kýchania. Dráždia najjemnejšie chĺpky v nose a kýchaním sa telo pokúša tieto škodlivé látky vypudiť. Za predpokladu, že dýchame nosom, sa tak do pľúc dostáva len čistý, filtrovaný vzduch.

5.

Pri zívaní človek dýcha pomalšie a hlbšie. Tak sa dostáva do organizmu viac kyslíka. Najčastejšie totiž zívame vtedy, keď sme unavení, keď sa nudíme alebo keď sme dlhšie v nevyvetranej miestnosti, čiže vtedy, keď máme nedostatok kyslíka.