Interview

s pani vychovávateľkou

Gabrielov Bélovou

 

 


Vychovávateľku robíte už dlhšiu dobu. Bola táto práca vašim dlhodobým snom alebo sa vám náhodne naskytla príležitosť robiť túto prácu s deťmi?

Na ZŠ som mala najradšej Sj (najmä literatúru) a všetky výchovy. Pani uč. Vv presvedčila rodičov, že mám talent, aby som išla študovať na Umeleckú priem. do Bratislavy. Tam ma pre nedostatok miesta nezobrali, tak som išla na pedagogickú školu. Moji rodičia boli už treťou generáciou učiteľov v našej rodine, tak to bolo prirodzené.

 

Ako spomínate na svoje začiatky, keď ste sa ešte ako nie veľmi skúsená vychovávateľka zoznamovali a prvýkrát snažili porozumieť deťom?

Deti som mala rada, bývala som od malička v škole. Zaujímavejšie to bolo s kolegami, lebo som začínala v tej škole, kde som sama chodila. Boli ku mne ale nesmierne tolerantní a veľmi rada si na nich spomínam.

 

Toto povolanie robíte už nejeden ten rôčik asi máte veľmi radi deti. A čo vlastné deti alebo vnúčatá? Ako si s nimi rozumiete?

Deti sú už 36 rokov mojou každodennou súčasťou. Toto povolanie sa bez lásky robiť nedá. Je to ako s rodinou. Vyžaduje starostlivosť, zodpovednosť, humor, prísnosť, ale aj tolerantnosť a trošku benevolencie. Tak sme vychovávali aj našu dcéru. Máme dve vnučky - školáčky. Trávime spolu sviatky, dovolenky. Často sme ich "bútľavé vŕby."

 

Myslíte si, že dnešná generácia detí je iná ako ste kedysi boli vy v ich veku? Ak áno, v čom?

Každá generácia detí má svoje špecifiká. Nás tiež formovala rodina, škola, spoločnosť. Nebolo vtedy počítačov, internet, mobily, ohlušujúce reklamy, katastrofické filmy, či celebrity, ktoré neovládajú ani svoj rodný jazyk. Vtedy, kto nechcel byť oklieštený a zadubený, musel veľa čítať. Dnes veľká celebrita nemá slovnú zásobu, nevie sa na verejnosti vyjadrovať. Je to trápne, a preto treba znovu učiť deti láske ku knihe.

 

Aké záujmové činnosti robíte v ŠKD s deťmi najradšej a prečo?

Najradšej mám dramatickú výchovu. Robím ju celú svoju pedag. prax a stále ma učí chápať dieťa ako jedinečnú bytosť. Je tam dôležitá komunikácia, motivácia, tvorivosť, kde sa zohľadňujú individuálne osobnosti a talent detí.

 

Myslíte si, že "školský klub detí" je nejakým prínosom pre deti, alebo im pomáha zlepšiť správanie a vedomosti?

ŠKD je jednou z foriem mimoškolských aktivít detí. Dnes ich deti majú veľmi veľa a niekedy je organizačne veľmi náročné vyvážiť deťom relax a zaujímavú činnosť tak, aby vždy mali pocit pohody a bezpečnosti. Keď sa to darí, aj ŠKD je prínosom a aj deti sú lepšie. Je to len na nás!


                                                                  Ďakujeme za rozhovor