Športovci zo Slovenska
na olympiských hrách

       V tejto rubrike sa budeme venovať prehľadu slovenských olympionikov, ktorí získali na OH niektorú z medailí. Územie dnešnej Slovenskej republiky patrilo najprv do Rakúsko - Uhorska a potom do Československa. To nám sťažuje presné zaradenie viacerých športovcov z minulosti. Preto budeme hovoriť o olympionikoch slovenského pôvodu, alebo narodených na území dnešného Slovenska.

        Účasť našich športovcov na OH rozdelíme podľa rokov :

  • 1896 - 1912 - éra Uhorska
  • 1919 - 1936 - éra medzivojnovej ČSR
  • 1939 - 1945 - éra Slovenského štátu
  • 1945 - 1992 - éra spoločného štátu čechov a slovákov
  • 1993 - éra Slovenskej republiky


St.Louis 1904
Pre Európanov boli hry v Amerike pridrahé. Aj športovo silne Uhorsko vyslalo iba dvoch plavcov a dvoch atlétov. Jedným z nich bol dvojnásobný plavecky víťaz na 50 a 100 yardov Zoltan Halmay, pochádzajúci z dnešnej Vysokej pri Morave na slovenskom území. Kuriózny bol zisk jeho zlatej medaily na 50 y v. sp. v americkom St. Louis. Dvaja cieľoví rozhodcovia videli každý iného víťaza, preto museli Halmaj s domácim Learym skočiť do vody ešte raz. Druhy pokus vyznel suverénne pre slovenského plavca. Jeho úspechy už nezopakoval žiadny uhorsky olympionik.  

Londýn 1908
Uhorsko vyslalo na hry 57 mužov, medzi nimi boli aj siedmi rodáci z územia dnešného Slovenska. Najviac sa z nich aj do tretice presadil plavec Zoltán Imrich Halmaj (Halmay), ktorý získal striebro na krauliarskej stovke a bol i člen druhej štafety Uhorska na 4x200 m .Do striebornej medailovej zbierky prispel aj rodák z Trebišova Vojtech Zulawszky v šerme šabľou. Bratislavčan Juraj Luntzer súťažil v atletike aj v zápasení, pričom v hode diskom voľným štýlom obsadil 7. miesto.

Štokholm 1912
Švédski hostitelia sa v Štokholme v roku 1912 postarali o hladký priebeh Hier piatej olympiády novoveku, na ktorých sa po prvý raz zúčastnili športovci zo všetkých svetadielov. OH sa stali naozaj celosvetovou udalosťou. Medajlové umiestnenie získal rodák zo Slovenska Mór Koczán tretí v hode oštepom

  späť