OČKO - 1.stupeň

bod1 Sedem divov Zvolena

bod2 5 vecí, ktoré by ste mali vedieť o...

bod3 Zasmejme sa

bod4 Voňavý kútik

bod5 Naša tvorba

bod6 Redakčná rada

SEDEM DIVOV ZVOLENA

Skôr, ako sme začali pracovať na tejto rubrike, oslovili sme našich spolužiakov – tretiakov a štvrtákov, aby vybrali sedem najväčších zaujímavostí, ktoré sú v našom meste. Prečo sedem? Poznáme 7 divov sveta a my sme sa rozhodli v tejto rubrike písať o našich zvolenských divoch. Príjemné čítanie. Príjemné čítanie.

DIV DRUHÝ: Pustý hrad

Zrúcaniny Pustého hradu ležia na vysokom kopci na juh od Zvolena pri sútoku Hrona a Slatiny. Hrad vznikol na mieste staršieho hradiska. Prvá historická zmienka o ňom je v kronike tzv. Anonyma. Pôvodne išlo o 2 hrady, starší, horný z 12. – 13. storočia a dolný asi zo začiatku 14. storočia. V priebehu 12. – 14. storočia sa vybudovali dve samostatné časti stredovekého opevnenia. Strednú časť opevnili a upravili pre účely komunikácie. Tento (tzv. Pustý) hrad bol od svojho vzniku v 12. storočí správnym a hospodárskym strediskom veľkého územia, na ktorom sa postupom času vytvorili štyri samostatné župy. Od 13. do 15 storočia v rámci veľkého opevnenia boli vybudované ďalšie objekty. Veľká časť hradných objektov Starého Zvolena bola zničená v roku 1450 rozsiahlym požiarom. V 16. a na začiatku 17. storočia plní hrad strážnu funkciu pri obrane Zvolena proti Turkom. Postupom času sa hrad dostal mimo dostupných trás diaľkových ciest a prestal tak plniť svoju funkciu. Extrémna poloha sa tak stala jednou z hlavných príčin premiestnenia jeho pôvodných funkcií do nového hradu. Tak hrad postupne zanikol.
V roku 1992 začal archeologický výskum, ktorý trvá dodnes. Odkrývajú a konzervujú sa nadzemné časti murív hradu a hrad tak dostáva novú podobu. Dolný hrad ešte svoje poklady ukrýva, naproti tomu horný hrad už poskytol niekoľko hodnotných informácií.

Highslide JS     Highslide JS     Highslide JS     Highslide JS     Highslide JS