OČKO - 1.stupeň

bod1 Sedem divov Zvolena

bod2 5 vecí, ktoré by ste mali vedieť o...

bod3 Zasmejme sa

bod4 Voňavý kútik

bod5 Naša tvorba

bod6 Redakčná rada

SEDEM DIVOV ZVOLENA

Skôr, ako sme začali pracovať na tejto novej rubrike, oslovili sme našich spolužiakov – tretiakov a štvrtákov, aby vybrali 7 najväčších zaujímavostí, ktoré sú v našom meste. Prečo sedem?
Poznáme 7 divov sveta a my sme sa rozhodli v tejto rubrike písať o našich zvolenských divoch. Príjemné čítanie.

DIV TRETÍ : Katolícky kostol

Pochádza z rokov 1244 -1250 a je najstarším sakrálnym objektom v meste. Je situovaný uprostred námestia. Pôvodná jednoloďová neskororománska, alebo tiež ranogotická stavba kostola bola v rokoch 1380-1390 prestavaná do gotického slohu. Na južnej strane kostola bola pristavená kaplnka Božieho tela. Z pôvodného gotického objektu sa zachovala gotická krížová klenba, ktorou je zaklenutá sakristia a priľahlá kaplnka, empora s troma lomenými oblúkmi arkád a gotický portál vedúci z námestia do kaplnky. Kostol bol pôvodne ohradený múrom. V 14. - 15. storočí boli pristavené objekty fary, mestskej školy, radnice s väzením, nemocnica (chudobinec). V druhej polovici 16. storočia bola drevená povala lode zaklenutá sieťovou rebrovou klenbou. Zároveň bola vystavaná veža. Je vysoká 38 metrov a zachoval sa v nej zvon z roku 1859. Kostol je dlhý 34m, loď je široká 11,5 m a vysoká 10m. Z interiéru je zaujímavá masívna kamenná krstiteľnica z roku 1621, dva renesančné náhrobné epitafy a drevorezba s erbom mesta. V 18. storočí na miesta pôvodnej kaplnky bola postavená Kaplnka Sedembolestnej Panny Márie, ktorá je ukončená barokovou vežičkou. V rokoch 1999 – 2006 sa v areáli kostola uskutočnil archeologický výskum. Boli odkryté základy historickej radnice, priestor tržnice so studňou a vnútorné mestské opevnenie. Nálezy dokladujú existenciu príkostolného pohrebiska s bohatou hrobovou výbavou a komplex z prvej štvrtiny 14. storočia, ktorý tvoril stredoveký špitál a kaplnka. Suterén kaplnky slúžil ako kostnica na uloženie kostí z porušených hrobov.

obr1     obr1     obr1     obr1     obr1